Wyzwania współczesnego publikowania

25–26 maja 2023 r.

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję poświęconą standardom publikowania naukowego, która odbędzie się na Politechnice Lubelskiej w dniach 25–26 maja 2023 r. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej.

rdzewiak.jpg

Wspólne rozwiązywanie problemów publikowania naukowego, zaangażowane dyskusje oraz odkrywanie nowych dróg rozwoju wydawnictw i środowisk naukowych stanowią cele organizowanego spotkania. Wystąpienia prelegentów będą dotyczyły publikowania tradycyjnego i elektronicznego (platformy wydawnicze), szans i wyzwań pojawiających się przed modelem otwartego dostępu (licencje Creative Commons), dostosowania polityki wydawniczej do zachodzących przemian (wymogi ministerialne) oraz współpracy wydawców z czasopismami naukowymi (aplikowanie do baz indeksacyjnych). Pojawią się również referaty poszerzające wiedzę na temat zasad etycznych i dobrych praktyk w publikowaniu naukowym, zostanie omówiona  metodyka niezbędna do właściwego tworzenia i wydawania prac naukowych.

Konferencja jest skierowana do pracowników instytucji naukowych i badawczych, doktorantów, bibliotekarzy, autorów, redaktorów, recenzentów oraz wydawców.

Program konferencji został podzielony na cztery sesje:

Sesja I.

Platformy wydawnicze – wady i zalety użytkowania: doświadczenia
z użytkowania różnych platform wydawniczych do obsługi czasopism naukowych, monografii i podręczników; własne i gotowe rozwiązania systemowe; tradycyjne modele publikowania vs. publikowanie na platformach elektronicznych.

Sesja II.

Dobre praktyki w publikowaniu: publikacja elektroniczna; kierunki rozwoju wydawnictw naukowych; wydawnictwo w strukturze uczelni, działalność wydawnicza bibliotek; zasady etyki w publikacjach naukowych; prawo autorskie w działalności wydawniczej; metodyka pisania i publikacji prac naukowych.

Sesja III.

Współpraca redakcji czasopisma i wydawnictwa: doświadczenia współpracy redaktorów, recenzentów i autorów; promocja i budowanie wizerunku czasopisma naukowego; modele współpracy redakcji czasopism z wydawnictwem; czasopismo w strukturze wydawnictwa; skuteczne aplikowanie do baz indeksujących; podnoszenie punktacji czasopisma na liście ministerialnej.

Sesja IV.

Modele publikowania: czasopisma hybrydowe; publikowanie hybrydowe; publikacje elektroniczne na otwartych licencjach; programy publikowania w otwartym dostępie; wydawnictwo naukowe wobec polityki otwartości; szanse i wyzwania publikowania w otwartym dostępie.

 

Organizatorzy konferencji zapewniają uczestnikom:

  • wydarzenie naukowe poświęcone branży wydawniczej,
  • wartościowe wykłady prowadzone przez specjalistów,
  • poszerzenie wiedzy w zakresie publikowania w otwartym dostępie, na różnych platformach krajowych i zagranicznych,
  • publikację prac prelegentów w formie rozdziałów w monografii naukowej,
  • materiały konferencyjne, zaświadczenie potwierdzające udział, poczęstunek w trakcie przerw kawowych, obiady i uroczystą kolację pod koniec pierwszego dnia obrad.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "NAZWA PROGRAMU" POWR.03.05.00-00-Z036/17