pobrane.jpg

Lidia Derfert-Wolf

Stowarzyszenie EBIB

Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do 2022 r. pracowała jako bibliotekarz dyplomowany w Bibliotece Politechniki Bydgoskiej. Jest koordynatorem merytorycznym bazy danych BazTech, członkiem Stowarzyszenia EBIB i redaktorem naczelnym „Biuletynu EBIB”. Zajmuje się statystyką biblioteczną i oceną efektywności bibliotek, przez wiele lat współpracowała z zespołem AFBN.

Tytuł wystąpienia: Działalność wydawnicza bibliotek szkół wyższych – przegląd rozwoju i form usług

gthgtht.jpg

Mar­greet Nie­borg

Uni­wer­sy­tet w Gro­nin­gen

Kierownik projektu i koordynator Wydawnictwa Uniwersytetu w Groningen - University of Groningen Press (UGP), które jest częścią Biblioteki Uniwersyteckiej; pedagog, prowadziła projekty w ramach Biblioteki Uniwersyteckiej, w tym utworzenie UGP w 2017 roku. UGP jest przykładem nowego wydawnictwa uniwersyteckiego, które obecnie wydaje czasopisma, książki i serie w otwartym dostępie. Margreet uważa, że wraz z powstaniem nowych wydawnictw uniwersyteckich powstaną nowe modele wydawnicze, które mogą, w skromny sposób, aktywnie wspierać otwarty dostęp.

Tytuł wystą­pie­nia: Wyko­rzy­sta­nie infra­struk­tury open source w publikowaniu naukowym w otwartym dostępie

hgf.jpg

Dorien van Rhe­enen

Uni­wer­sy­tet w Gro­nin­gen

Dorien van Rheenen pracuje w Bibliotece Uniwersytetu w Groningen jako koordynator czasopism dla University of Groningen Press. Pomaga redaktorom w zakładaniu nowych czasopism lub w przejściu z wersji drukowanej na elektroniczną. Ma duże doświadczenie w digitalizacji i (trwałej) archiwizacji czasopism drukowanych. Ponadto posiada wiedzę techniczną na temat systemu open source Open Journal Systems (OJS) firmy PKP i prowadzi szkolenia dla redaktorów. Większość redaktorów UGP to naukowcy i praktycy, ale niektórzy z nich są jeszcze studentami i prowadzą własne czasopisma prowadzone przez studentów. Dorien mocno wierzy, że Open Access jest bardzo ważny dla swobodnego i integracyjnego rozpowszechniania wiedzy.

Tytuł wystą­pie­nia: Wyko­rzy­sta­nie infra­struk­tury open source w publikowaniu naukowym w otwartym dostępie

pobrane-1.jpg

Sue Ann Gardner

Uniwersytet Nebraska-Lincoln

Profesor Gardner jest kierownikiem Katedry Strategii Zbiorów i Otwartych Stypendiów oraz bibliotekarzem ds. komunikacji naukowej na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln (UNL) w USA. Jest odpowiedzialna za wspólne kształtowanie strategii zbiorów w bibliotekach, w tym wspieranie inicjatyw otwartego dostępu. Pomogła zbudować repozytorium instytucjonalne i prowadzić program wydawniczy Biblioteki w UNL. Repozytorium posiada prawie 125 000 pozycji pełnotekstowych, które zostały pobrane ponad 80 000 000 razy. Operacja wydawnicza biblioteki wyprodukowała ponad 120 oryginalnych książek i nadzoruje kilkanaście tytułów czasopism. Jest specjalistą ds. praw autorskich w bibliotece i członkiem grupy University Intellectual Property Officers w USA na poziomie krajowym.

Tytuł wystąpienia (on-line): Porównanie obiegu pracy wydawniczej bibliotek w modelu open access

thgth.jpg

Aneta Drabek

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Doktor nauk humanistycznych (specjalizacja: bibliologia). Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Uniwersytetu Śląskiego, starszy kustosz dyplomowany w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się m.in. bazami danych i ich wykorzystaniem w praktyce naukowej. Prowadzi badania skupione wokół bibliometrii i naukometrii, zwłaszcza zagadnień związanych z oceną czasopism i analizą cytowań oraz kwestii dotyczących open access, a także czasopism elektronicznych.

 

Tytuł wystą­pie­nia: Opłaty w pol­skich cza­so­pi­smach open access

jbt_6.jpg

Jesper Boserup Thestrup

Biblioteka Królewska w Danii

Jesper Boserup Thestrup ukończył Uniwersytet w Aarhus i w 2008 roku rozpoczął pracę w Bibliotece Królewskiej. Jest częścią zespołu pracującego z serwerem Open Journal System i serwerem Open Monograph Press, obsługiwanymi przez bibliotekę. Wymaga to bezpośredniego kontaktu z redaktorami, autorami i innymi użytkownikami. Współpraca obejmuje również systemy takich baz jak DOAJ i inne podobne serwery w Danii, Finlandii, Holandii, Norwegii i Szwecji. Jesper Boserup opublikował artykuły na temat publikowania i zarządzania danymi.

Tytuł: Problemy czasopism publikujących on-line

pobrane_3.jpg

Tom Hashimoto

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Uniwersytet Wileński

Prawnik, doktor filozofii, FHEA. Jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie ISM w Wilnie (w obszarze ekonomii finansowej), profesorem nadzwyczajnym ekonomii na Uniwersytecie Wileńskim oraz dyrektorem ds. współpracy międzynarodowej w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Reprezentuje Vistulę w ogólnoeuropejskiej koalicji na rzecz oceny badań COARA. Specjalizuje się w rozwoju centrów finansowych w CEE, FinTech & Ethics oraz wzroście finansowym UE. Członek brytyjskiej Mensy oraz Lions Club Warszawa (gościnnie).

Tytuł wystąpienia: Badania w sfinansowanym, spolaryzowanym i zautomatyzowanym współczesnym świecie

g_tylec_zdjecie_2017_popr2.jpg

Grzegorz Tylec

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Profesor Tylec jest prawnikiem i radcą prawnym, specjalizującym się w prawie własności intelektualnej i prawie mediów. Pełni funkcję kuratora Katedry Języka Retoryki i Prawa Mediów w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. Jest członkiem zarządów: Polskiego Towarzystwa Naukowego Prawa Prasowego, Stowarzyszenia Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami i ekspertem z zakresu ochrony własności intelektualnej w Instytucie Rozwoju Szkolnictwa Wyższego. W latach 2016–2020 pełnił funkcje: redaktora naczelnego „Zeszyty Naukowe KUL”, członka składów orzekających komisji dyscyplinarnej do spraw pracowników naukowych KUL oraz rzecznika dyscyplinarnego KUL. Prowadził szkolenia dla radców prawnych, urzędników państwowych, dziennikarzy, redaktorów naczelnych czasopism oraz sędziów i prokuratorów jako wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Profesor Tylec jest autorem ponad stu publikacji naukowych, w tym czterech monografii, oraz współautorem komentarza do ustawy prawo własności przemysłowej oraz komentarza do ustawy o radiofonii i telewizji.

Tytuł wystąpienia: Odpowiedzialność prawna autora, redaktora i wydawcy za rozpowszechnienie utworów naukowych dokonane z naruszeniem prawa

dsc_0087_2_1.jpg

Natalia Wysmyk

Politechnika Gdańska

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego; w zawodzie bibliotekarza od 2009 roku, kiedy to podjęła pracę w Bibliotece Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2014 r. pracuje w Bibliotece Politechniki Gdańskiej jako kierownik Sekcji Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Jej zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z publikowaniem otwartym oraz zarządzaniem i tworzeniem kolekcji bibliotecznych.

Tytuł wystąpienia: Umowy transformacyjne. Sposób na optymalizację otwartej nauki

2.jpg

Kamila Kokot-Kanikuła

Politechnika Gdańska

Pracuje w Bibliotece Politechniki Gdańskiej w Sekcji Budowy Zbiorów Cyfrowych i Multimedialnych na stanowisku starszego bibliotekarza. Główne kierunki zainteresowań to starodruki, biblioteki cyfrowe, repozytoria instytucjonalne, Otwarte Zasoby Edukacyjne, Open Access i Open Data. W bibliotece Kamila pracuje na rzecz Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej i współtworzy bazę polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych znajdującą się na platformie MOST Wiedzy.

Tytuł wystąpienia: Jak pomóc sobie i autorom – zestaw dobrych praktyk eliminujących nieświadome łamanie prawa

pobrane_blasiok.jpg

Joanna Błasiok

Politechnika Gdańska

Pracuje w Bibliotece Politechniki Gdańskiej w Sekcji Informacji Naukowo-Technicznej na stanowisku starszego bibliotekarza. Ukończyła studia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim – specjalność: biblioteki cyfrowe. W Bibliotece Politechniki Gdańskiej zajmuje się problematyką prawa autorskiego w kontekście publikowania pełnych tekstów w Repozytorium Open Access, będącym częścią platformy MOST Wiedzy.

Tytuł wystąpienia: Jak pomóc sobie i autorom – zestaw dobrych praktyk eliminujących nieświadome łamanie prawa

gabriel_10-1.jpg

Gabriel Borowski

Politechnika Lubelska

Redaktor naczelny czasopism Journal of Ecological Engineering oraz Ecological Engineering & Environmental Technology, redaktor zarządzający w czasopiśmie Advances in Science and Technology Research Journal. Prezes Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej. Członek Komisji Nauk Inżynieryjno-Technicznych Oddziału PAN w Lublinie. Autor ponad stu publikacji naukowych oraz pięciu monografii dotyczących przetwarzania i zagospodarowania odpadów przemysłowych.

Tytuł wystąpienia: Po nitce do kłębka, czyli od pomysłu do publikacji

3008j-szabelski1_1_1.jpg

Jakub Szabelski

Politechnika Lubelska

Doktor inżynier Jakub Szabelski jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Politechnice Lubelskiej, na Wydziale Mechanicznym (Katedra Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji, Zakład Inżynierii Biomedycznej). W obszarze jego zainteresowań naukowych znajdują się: właściwości połączeń adhezyjnych, inżynieria produkcji, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, biomateriały. Jest autorem i współautorem ponad 70 publikacji. Od 2012 r. jest redaktorem czasopisma „Applied Computer Science” (ACS), wydawanego na Politechnice Lubelskiej od 2005 r., publikującego na platformie wydawniczej Open Journal Systems, od 2020 r. indeksowanego w bazie Scopus. Recenzuje prace naukowe dla czasopism: „Materials”, „Applied Sciences”, „Scientific Reports” oraz konferencji “International Conference of Computational Methods in Engineering Science”.

Tytuł wystąpienia: Ewolucja czasopisma ‘Applied Computer Science’ (ACS)

katarzyna_patyrakpopr.jpg

Katarzyna Patyrak

Research Intelligence Solutions Manager
for Central&Eastern Europe w Elsevier

Katarzyna Patyrak ukończyła studia na Politechnice Gdańskiej i Politechnice Warszawskiej oraz studia doktoranckie w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Przez 7 lat pracowała w środowisku naukowym. Jako Customer Consultant współpracowała z największymi uczelniami oraz ministerstwami w 20 krajach Europy Centralnej, obecnie jako Research Intelligence Solutions Manager wspiera instytucje naukowe w zarządzaniu ich potencjałem badawczym oraz dbaniu o widoczność naukową.

Tytuł wystąpienia: Usprawnij proces publikowania twojego czasopisma naukowego i zwiększ jego widoczność

indeks1.jpg

Katarzyna Rosińska

Wydawnictwo Naukowe PWN

Od ponad czterech lat jest wydawcą w Wydawnictwie Naukowym PWN (posiada dziewiętnastoletni staż pracy w różnych domach wydawniczych). Odpowiada za wyceny oraz odpłatne wydanie publikacji naukowych w Dziale Publikacji Zleconych od nauk ścisłych przez ekonomię, nauki społeczne po humanistykę, a także wydanie książek z częściowym dofinansowaniem PWN w Dziale Redakcja Humanistyczna (serie „Dzieje kultury europejskiej”, „Biblioteka Klasyków Filozofii”, „Żydzi. Polska. Autobiografia”). Do 2022 r. pod jej pieczą był Dział Redakcja Referencyjna (słowniki, poradniki językowe). Koordynuje projekty wydawnicze redakcyjnie i produkcyjnie.

Tytuł wystąpienia: Tradycja i nowoczesność. Wydawnictwo naukowe PWN jako rzetelna platforma selfpublishing'owa

pobrane_2.jpg

Piotr Kołacz

Wydawnictwo Naukowe PWN

Manager z 27-letnim doświadczeniem w sprzedaży i marketingu. Ukończył szereg szkoleń z zakresu zarządzania projektami, sprzedaży i obsługi klienta. Od 2012 roku związany z Wydawnictwem Naukowym PWN, które operuje platformą publikacji specjalistycznych, naukowych i akademickich IBUK Libra. Specjalizuje się we współpracy z uczelniami, bibliotekami oraz instytucjami administracji publicznej i firmami zainteresowanymi rozwojem i podnoszeniem kwalifikacji pracowników.

Tytuł wystąpienia: IBUK Libra – platforma wiedzy

sieradzki.jpg

Adam Sieradzki

Grupa Helion

Absolwent kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od ponad dwóch dekad związany z branżą finansowo-wydawniczą. W Grupie Helion pracuje od ponad dwunastu lat – jako manager sprzedaży, zaangażowany w kluczowe projekty firmy. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i podróży.

Tytuł wystąpienia: Nowoczesna platforma edukacyjna BIBLIO ebookpoint jako odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku publikacji elektronicznych

patrycja_gluch.jpg

Patrycja Głuch

ARFIDO

Kierownik projektów krajowych w dziale handlowym firmy Arfido Sp. z o.o. Od 12 lat efektywnie pomaga w opracowaniu i realizacji strategii sprzedażowych w środowisku bibliotecznym. Specjalista do spraw zamówień publicznych, przeprowadza kompleksową analizę zapytań ofertowych, ogłoszeń przetargowych, dokumentacji, warunków kontraktowych w obszarze działalności firmy. Uczestniczyła w wielu konferencjach organizowanych przez biblioteki, wspierając je w zakresie merytorycznym i wydawniczym.

Tytuł wystąpienia: Arfido - nowoczesna biblioteka

biogram.jpg

Nina Katarina Štular

Taylor & Francis

Studiowała filozofię i literaturę angielską na Uniwersytecie DePauw i Uniwersytecie w Oxfordzie. Pracuje w zespole open access w Taylor & Francis, gdzie prowadzi rozmowy na temat otwartych badań z instytucjami na całym świecie i pomaga rozwijać zrównoważone modele publikacji artykułów i książek w systemie open access. Jej zainteresowanie otwartymi badaniami wywodzi się z pracy naukowej nad wolnością słowa i badań, ponieważ postrzega open access jako czynnik umożliwiający swobodną wymianę informacji.

Tytuł wystąpienia: Wpływ współpracy instytucji na rozwój otwartych badań naukowych

s_wojnowski_1.jpg

Sebastian Wojnowski

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Sebastian Wojnowski komunikacją naukową zajmuje się od 1999 roku, na początku jako wydawca książek i czasopism naukowych. Od 2005 roku kieruje Sekcją Wydawniczą Polskiego Towarzystwa Teologicznego, w latach 2011–2016 i od 2021 jest dyrektorem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a od 2022 pełni obowiązki dyrektora Biblioteki Głównej. Od roku 2014 prowadzi zajęcia ze studentami kierunku edytorstwo na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tytuł wystąpienia: Publikacja metadanych i identyfikatorów cyfrowych w monografiach naukowych

46520618_1918951898218874_7633872642822373376_n_7.jpg

Joanna Brońka

Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia w Krakowie
Ośrodek Badawczy Facta Ficta

Ukończyła studia informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Kierownik biblioteki, wykładowca i pracownik biura ds. Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia. W obszarze jej zainteresowań naukowych znajduje się fantastyka i popkultura oraz media. Od 2018 roku związana jest z Ośrodkiem Badawczym Facta Ficta zajmując się czasopismem Facta Ficta Journal of Theory, Narrative & Media oraz serią Perspektywy Ponowoczesności.

Tytuł wystąpienia: Działalność wydawnicza KWSPZ i usługi informacyjne z zakresu medycyny i dziedzin pokrewnych – problemy humanisty

annazatora_zdjecie_10_1220275.jpg

Anna Zatora

Uniwersytet Łódzki

Literaturoznawczyni, bibliotekarka, redaktorka. Związana z Katedrą Teorii Literatury UŁ i czasopismem „Zagadnienia Rodzajów Literackich” (2014–) oraz Biblioteką Uniwersytetu Łódzkiego (2015–). Absolwentka studiów filologicznych i kulturoznawczych, w 2021 roku obroniła doktorat z literaturoznawstwa (Uniwersytet Łódzki), w 2022 roku wydała książkę Saga rodzinna w literaturze polskiej XXI wieku. Konwencja czy kontestacja?

Tytuł wystąpienia: Wyjść cało z tradycji. Współpraca z wydawcą drogą do nowoczesnego czasopisma naukowego („Zagadnienia Rodzajów Literackich”)

img20221206110347_9.jpg

Mirella Nawracała-Urban

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Ukończyła filozofię KUL i podyplomowo bibliotekoznawstwo z informacją naukową UMCS. Od 1998 pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Przez 18 lat pracowała w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL, a od 2017 w Repozytorium Instytucjonalnym KUL. Specjalista w zakresie otwartego dostępu, upowszechniania dorobku naukowego w sieci, zarządzania danymi badawczymi. W swoim dorobku ma współpracę przy wielu projektach wydawniczych, m.in. przy tworzeniu Powszechnej Encyklopedii Filozofii.

Tytuł wystąpienia: Polityki otwartości wydawnictw uniwersyteckich a upowszechnianie dorobku naukowego w otwartych repozytoriach

amatwis.jpg

Agnieszka Matwis

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Przez 5 lat pracowała jako bibliotekarz w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Od 2018 roku jest pracownikiem Działu Repozytorium i Pozycjonowania Wydawnictw. Aktywnie uczestniczyła w pracach mających na celu utworzenie i rozwój Repozytorium Instytucjonalnego KUL – ReKUL oraz Platformy Czasopism KUL – CzasKUL. Współpracuje z redakcjami czasopism naukowych oraz udziela wsparcia w zakresie wnioskowania o fundusze zewnętrzne ukierunkowane na rozwój periodyków.

Tytuł wystąpienia: Model nowoczesnego działania redakcji czasopism naukowych na przykładzie Platformy CzasKUL

jankowiak-konik_zdjecie_2.jpg

Beata Jankowiak-Konik

Uniwersytet Warszawski

Absolwentka Instytutu Historii Sztuki i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat związana z branżą wydawniczą. Redaktorka publikacji naukowych, autorka tekstów popularnonaukowych, tłumaczka. W latach 2007–2013 redaktorka, a następnie kierowniczka działu historycznego w wydawnictwie Demart SA. W latach 2013–2018 redaktorka prowadząca działu nauk historycznych w Wydawnictwach UW. Od 2019 r. dyrektor Wydawnictw UW. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.

Tytuł wystąpienia: Rola wydawcy akademickiego w procesie tworzenia i publikowania czasopism naukowych

pobrane_1.jpg

Magdalena Wnuk

Instytut Badań Literackich PAN

Dok­tor nauk huma­ni­stycz­nych w zakre­sie histo­rii (Insty­tut Histo­rii PAN, 2018 r.), antro­po­lożka kultury, badaczka migra­cji. Obec­nie spe­cja­listka do spraw otwar­tej nauki w Cen­trum Huma­ni­styki Cyfro­wej IBL PAN oraz koor­dy­na­torka OPERAS-PL – pol­skiego oddziału euro­pej­skiej infrastruktury dla nauk huma­ni­stycz­nych i spo­łecz­nych OPERAS.

Tytuł wystą­pie­nia: Otwarta komu­ni­ka­cja naukowa a modele i prak­tyki wydaw­ni­cze w Pol­sce

msdobio_5.jpg

Marta Świe­tlik

Instytut Badań Literackich PAN

Badaczka doświadczenia użytkownika, kuratorka i krytyczka sztuki współczesnej. Absolwentka historii sztuki UJ, doktorantka specjalizacji humanistyka cyfrowa w IBL PAN. Zatrudniona jako badaczka i projektantka użyteczności w Centrum Humanistyki Cyfrowej, zaangażowana w zagadnienia komunikacji naukowej i innowacyjnych form publikacji w ramach OPERAS-PL.

Tytuł wystą­pie­nia: Otwarta komu­ni­ka­cja naukowa a modele i prak­tyki wydaw­ni­cze w Pol­sce

m_adamczak.png

Małgorzata Adamczak

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat związana z branżą wydawniczą, w latach 2011-2021 specjalista z zakresu promocji w Wydawnictwie Naukowym UAM, obecnie redaktor Platformy PRESSto w Oddziale Informacji i Transferu Wiedzy Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Autorka i współautorka kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych, sekretarz czasopisma „European Journal of Biological Research”, była członkiem Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, współpracowała z wieloma instytucjami naukowymi i kulturalnymi.

Tytuł wystąpienia: Działania projakościowe w strategii rozwoju czasopism UAM realizowane poprzez Platformę PRESSto

b_mrowicka_1.jpg

Blanka Mrowicka

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk biologicznych. Pracuje w Oddziale Informacji Naukowej i Transferu Wiedzy Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Od 2017 roku zajmuje się systemami komunikacji naukowej – Bazą Wiedzy UAM (system Omega-Psir) oraz platformą publikowania czasopism elektronicznych UAM PRESSto (system OJS).

Tytuł wystąpienia: Działania projakościowe w strategii rozwoju czasopism UAM realizowane poprzez Platformę PRESSto

a_wiktor-sass.jpg

Agnieszka Wiktor-Sass

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2022 roku pracuje w Oddziale Informacji i Transferu Wiedzy Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Jest redaktorką PRESSto – Platformy Otwartych Czasopism Naukowych UAM. Poza obsługą systemu OJS, współpracuje z redakcjami czasopism oraz zajmuje się promocją efektów badań naukowych za pomocą platformy AlphaGalilieo. Odpowiada za kontakty z Crossrefem. Posiada również wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy stron internetowych.

Tytuł wystąpienia: Działania projakościowe w strategii rozwoju czasopism UAM realizowane poprzez Platformę PRESSto

a_szulc.jpeg

Aleksandra Szulc

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pracuje w Oddziale Informacji i Transferu Wiedzy Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Koordynuje działania Platformy Otwartych Czasopism Naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracuje z redakcjami czasopism uniwersyteckich, prowadzi szkolenia z zarządzania procesem publikacyjnym prowadzonym w oparciu o oprogramowanie Open Journal Systems oraz z zakresu aplikowania do baz referencyjnych.

Tytuł wystąpienia: Działania projakościowe w strategii rozwoju czasopism UAM realizowane poprzez Platformę PRESSto

dorota_wierzbicka-prochniak_buo_8_1.jpg

Dorota Wierzbicka-Próchniak

Uniwersytet Opolski

Kustosz. Ukończyła informację naukową i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studium Pedagogiczne UJ. Obecnie pracuje na stanowisku zastępcy dyrektora w Bibliotece Uniwersytetu Opolskiego. Zainteresowania zawodowo-naukowe: elektroniczne źródła informacji, użytkownicy informacji cyfrowej, Open Access, repozytoria.

Tytuł wystąpienia: Biblioteka – wydawca czy koordynator? Podsumowanie pięciu lat działalności Platformy czasopism Uniwersytetu Opolskiego

d_szewczyk-klos_6_1.jpg

Danuta Szewczyk-Kłos

Uniwersytet Opolski

Dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego. Przewodnicząca Rady Wykonawczej Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich. Jej zainteresowania zawodowe dotyczą zarządzania wiedzą i informacją naukową, organizacją dostępu do zbiorów elektronicznych oraz kształcenia użytkowników informacji naukowej w bibliotekach akademickich.

Tytuł wystąpienia: Biblioteka – wydawca czy koordynator? Podsumowanie pięciu lat działalności Platformy czasopism Uniwersytetu Opolskiego

Moderatorzy

2021_zdj_gw_1.jpg

Grzegorz Wiącek

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Psycholog, menedżer. Przez kilkanaście lat pracownik naukowy i dydaktyczny Instytutu Psychologii KUL. W ostatnich pięciu latach kierownik Działu Repozytorium i Pozycjonowania Wydawnictw KUL i współtwórca zespołu tej jednostki. W ramach Działu Repozytorium wypracowuje mechanizmy systemowej obsługi upowszechniania nauki w uniwersytecie, począwszy od repozytorium instytucjonalnego, przez całościową koordynację czasopism naukowych, a kończąc na obsłudze tłumaczeń i publikowania monografii naukowych.

Moderator sesji pierwszej: „Platformy wydawnicze – wady i zalety użytkowania”

zdjecie_r_malesa_6_1220275.jpg

Renata Malesa

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej UMCS, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, adiunkt w Katedrze Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie. Członkini SBP, PTKS i PTEM. Autorka wielu publikacji z zakresu bibliotekarstwa. Zainteresowania badawcze: marketing biblioteczny, digitalizacja i cyfryzacja dóbr kultury, elektroniczne źródła informacji, zmiany w zawodzie pracownika informacji.

Moderator sesji drugiej: „Dobre praktyki w publikowaniu”

anna_wypychowska.jpg

Anna Wypychowska

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Anna Wypychowska pracę w sektorze wydawniczym zaczęła w 1992 r. w dziale korekty lubelskiej „Gazety Wyborczej”. Od 2006 r. jest zawodowo związana z Wydawnictwem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, gdzie przez wiele lat była redaktorem; obecnie pełni funkcję kierownika.

Moderator sesji trzeciej: „Współpraca redakcji czasopisma i wydawnictwa”

kp_3_1popo.jpg

Katarzyna Panasiewicz

Politechnika Lubelska

Katarzyna Panasiewicz jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UMCS oraz studiów podyplomowych informacja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2014 r. jest zatrudniona w Ośrodku Analiz Bibliometrycznych Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej. W kręgu jej zainteresowań zawodowych znajduje się m. in. prawo autorskie, zagadnienia związane z otwartym dostępem do treści naukowych, programy publikowania otwartego oraz budowanie wizerunku naukowca i promocja dorobku.

Moderator sesji czwartej: „Modele publikowania”

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "NAZWA PROGRAMU" POWR.03.05.00-00-Z036/17